Növény lexikon
Sivatagi rózsa:
Gondozás
A homokos, tápanyagban szegény talajt kedveli. Közepesen öntözzük, 2-3 naponta. Fényigénye nagy, a direkt napfényt kedveli. Hőigénye nagy. Fagyérzékeny. A növény magról vagy dugvánnyal szaporítható. Minden része MÉRGEZŐ!!!

Kék bojtocska:
Virág
Virágzata fészekvirágzat.
Termés
Termése kaszat.
Élettani hatások
MÉRGEZŐ!!!
Sárga dzsungelharang:
Gondozás
A laza, tőzeges, tápanyagban gazdag talajt kedveli. Közepesen öntözzük, 2-3 naponta. Nem bírja a szárazságot. Magas páratartalmat igényel, száraz helyen rendszeresen permetezzük a leveleit. Fényigénye nagy, a direkt napfényt kedveli. Hőigénye nagy. Fagyérzékeny. A növény dugvánnyal szaporítható.
Csíkoslevelű ananász:
Gondozás
A jól megvilágított, de direkt napsütéstől mentes helyeket szereti.
Magas hőmérsékleten érzi jól magát, ami télen se csökkenjen 15 °C alá.
Egész évben öntözzük. Kerüljük a klóros csapvizet.
A fokozott páratartalmat szereti, ezért száraz és meleg környezetben permetezzük leveleit. A cserepet állítsuk nedves kavicsrétegre.
Betegségekre kevésbé érzékeny.
Néha megtámadhatják a kistermetű pajzstetvek.
Flamingóvirág:
Gondozás
A laza, tőzeges talajt kedveli. Közepesen öntözzük, 2-3 naponta. Nem bírja a szárazságot. Magas páratartalmat igényel, száraz helyen rendszeresen permetezzük a leveleit. Fényigénye közepes. Nem bírja a direkt napfényt. Hőigénye közepes. Fagyérzékeny. A növény tőosztással szaporítható.
Ráncos sárkányfüzér vagy afelandra:
Gondozás
A laza, tőzeges talajt kedveli. Közepesen öntözzük, 2-3 naponta. Nem bírja a szárazságot. Magas páratartalmat igényel, száraz helyen rendszeresen permetezzük a leveleit. Fényigénye nagy. Nem bírja a direkt napfényt. Hőigénye nagy. Fagyérzékeny. A növény dugvánnyal szaporítható.
Korbácskaktusz:
Gondozás
Közepesen öntözzük. A félárnyékot kedveli. A növény dugvánnyal szaporítható.
Szobafenyő:
Világos vagy félárnyékos helyen érzi jól magát, óvjuk a közvetlen napsütéstől. Árnyékos helyen, sötétben levelet fokozatosan elhullajtja.
Átlagos meleget kedvel, télen tartsuk hűvös helyen, kb. 10 °C-on.
Tavasztól őszig öntözzük rendszeresen, télen ritkábban. Figyeljünk, hogy talaja jó vízáteresztő legyen, mert a tömörödött földben vagy pangó víz esetén fenyőtűi sárgulásnak indulnak. Savanyú, tőzeges földbe ültessük.
Kukoricalevél:
Gondozás
A laza, tőzeges, tápanyagban szegény talajt kedveli. Közepesen öntözzük, 2-3 naponta. Nem bírja a szárazságot. Fényigénye nagy, a félárnyékott kedveli. Hőigénye közepes. Fagyérzékeny. A növény tőosztással szaporítható.
Trópusi madárfészek páfrány:
Gondozás
A laza, tőzeges, tápanyagban szegény talajt kedveli. Bőségesen öntözzük, 2-3 naponta. Nem bírja a szárazságot. Magas páratartalmat igényel, száraz helyen rendszeresen permetezzük a leveleit. Fényigénye közepes, a félárnyékot kedveli. Hőigénye közepes. Fagyérzékeny. A növény spóravetéssel szaporítható.
Csillagkaktusz:
Gondozás
Rendszerint nyáron virágzik; ilyenkor csúcsi részén hozza sárga virágait. Képes a vizet tárolni, ezért télen egyáltalán nem kell öntözni, és nyáron is csak ritkán.
Fénykedvelő, de a tűző napot nem szereti. Télen hűvös helyen kell tartani, mert csak így fog szépen virágozni.
Begónia:
Gondozás
A begóniát világos, mérsékelten meleg helyen tartsuk. Sötétben és a tûzõ napon elpusztul. Legkedvezõbb számára az egyenletes, 18-20 C- fokkörüli hõmérséklet.
Százszorszép:
Púpos bordapáfrány:
Hőmérséklet
Ez a növény a magas hőmérsékletet kedveli. Biztosítsunk számára legalább 15 °C-ot télen, növekedéskor pedig a 20-25 °C a legmegfelelőbb. Ennél magasabb hőmérséklet esetén gondoskodjunk huzatmentes szellőzésről.
Napfény
Fél- vagy teljes árnyékban neveljük. A közvetlen napfénytől óvni kell.
Vízigény
Alaposan öntözzük meg, majd a következő öntözés előtt várjunk, amíg a talaj felszíne el nem kezd kiszáradni. Ha biztosítjuk számára az általa kedvelt hőmérsékletet, egész évben sok vízre van szüksége. Az öntözéshez mészmentes langyos vizet használjunk.
Páratartalom
A növény cserepét a növekedési időszakban nedvszívó agyaggolyókkal teli tálra állítsuk. A leveleket óvjuk a nedvességtől.
Tápoldat
A nyár folyamán havonta műtrágyázzuk fele erősségű tápoldattal.
Átültetés
A cserepüket kinőtt növényeket tavasszal ültessük át mészmentes, tőzeg alapú közegbe. Ne ültessük őket túl nagy cserépbe - mindig a következő méretű cserepet használjuk!
"Tegnap-ma-holnap" virág
Papucsvirág:
A laza, tőzeges, tápanyagban gazdag talajt kedveli. Bőségesen öntözzük, 2-3 naponta. Nem bírja a szárazságot. Fényigénye nagy. Nem bírja a direkt napfényt. Hőigénye közepes. Fagyérzékeny. A növény magról szaporítható.

Japán kamélia:
Gondozás
A laza, tőzeges, tápanyagban szegény talajt kedveli. Közepesen öntözzük, 2-3 naponta. Nem bírja a szárazságot. Magas páratartalmat igényel, száraz helyen rendszeresen permetezzük a leveleit. Fényigénye nagy. Nem bírja a direkt napfényt. Hőigénye közepes. Fagyérzékeny. A növény dugvánnyal szaporítható.
Bugás lángvirág:
Bugás virágzatát 80-120 cm-es szárain hozza júniustól szeptemberig. Vágott virágnak is alkalmas. Napon és félárnyékban is szépen fejlődik. Közepes vízigényű.

Díszpaprika:
MÉRGEZŐ!!!
A bogyók 18 °C körüli hőmérsékleten tartanak legtovább. A nyárra megtartott növényeket helyezzük ki a szabadba, amennyiben a lakásban a hőmérséklet meghaladja a 18 °C-ot. A díszpaprika magjának a csírázáshoz 14-21 napon keresztül 21-27 °C-os melegre van szüksége.
Bőséges, szórt fényt szeret. Ha több éven keresztül megtartjuk, napos, de nem túl meleg helyet válasszunk.
Két öntözés között hagyjuk a földet majdnem teljesen kiszikkadni, majd alaposan öntözzük meg. Ügyeljünk rá, hogy a cserép ne álljon vízben!
Reggelente enyhén permetezzük be a növényt vízzel, ügyelve rá, hogy a levelek még alkonyat előtt megszáradjanak!
A díszpaprika szereti más növények társaságát. Ha több növényt nevelünk egymás közelében, a növény-együttes közvetlen környezetében megnő a páratartalom.
Nyáron kéthetente adjunk a növénynek a virágboltokban kapható, szobanövényekhez való műtrágyát!
Átültetés
Ha a tél elmúltával megtartjuk a növényt, ültessük át virágföldbe. A magokat február-márciusban vessük el. Ahogy a palánták növekednek, ültessük át őket, lehetőleg 10-es cserépbe!
Halfarok pálma:
A laza, tőzeges talajt kedveli. Bőségesen öntözzük, hetente! Nem bírja a szárazságot. Fényigénye nagy. Hőigénye közepes. Fagyérzékeny. A növény magról szaporítható.
Őszapó kaktusz:
Áprilistól októberig kell csak locsolni! Októbertől áprilisig nem! Vagy csak nagyon ritkán egy-egy cseppet. Nem kell sajnálni. Neki ez a pihenőideje. Így fog szépen fejlődni. Ha ebben az időszakban öntözzük, megnyúlik, nem lesz szép formájú. A napfényt jól bírja. Ha túllocsoljuk, valószínű késő lesz, mire észrevesszük: a kaktusz rohadni kezd. Akkor már menthetetlen. Heti egyszer locsoljuk!
Törpepálma:
A laza, tőzeges talajt kedveli. Bőségesen öntözzük, hetente. Nem bírja a szárazságot. Fényigénye nagy, a direkt napfényt kedveli. Hőigénye közepes. Fagyérzékeny. A növény magról szaporítható.
Csüngő csokrosinda:
Gondozás
A laza, tőzeges talajt kedveli. Bőségesen öntözzük, 2-3 naponta. Nem bírja a szárazságot. Fényigénye nagy, a félárnyékot kedveli. Nem bírja a direkt napfényt. A növény sarjhajtással szaporítható.
Krizantém:
Kúszóka:
Citrus:
Végzet cserje:
Kókusz pálma:
Csoda cserje:
Jézus vére virág:
Szájvirág:
Bunkó liliom:
Szépecske:
Majomfa vagy Pozsgafa:
Fésűvirág:
Sajkakosbor:
Barnapalka vagy palka:
Sarlós pajzsika vagy Babérpáfrány:
Angyaltrombita:
Szívvirág:
Sünkaktusz:
Töviskatusz:
Tengeri sün-kaktusz:
Kövirózsa:
Levélkaktusz:
Kutyatej:
Mikulásvirág:
Fikusz:
Telizöld:
Guzmán-bromélia:
Kínai hibiszkusz:
Jácint:
Törpe nebáncsvirág:
Török nőszirom:
Korallvirág:
Kavicskaktusz:
Szemölcskaktusz:
Mini kókuszpálma:
Nárcisz:
Meoregélia:
Szobapáfrány:
Leander:
Fügekaktusz:
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
OLYAN NÖVÉNYT KERESEK, MELYBEN SZEREPEL A DISZNÓ SZÓ. KÉRLEK SEGÍTSETEK. KÖSZÖNÖM
Cartun77@gmai.hu
(Meila, 2011.09.17 19:36)Én olyan növényt keresek amelyik így kezdődik :Ősz. És mérgező növény
ináncs 3851 józsef attilla út 27
(montvajszki evelin, 2009.10.10 10:03)nagyon jó csak nekem b betűvel kellene virág
:D :D
(Szerkesztő, 2009.09.29 19:23)
Nyugodtan megfoghatod kézzel is. Bőrön keresztül nem tud akkora mennyiségű méreganyag felszívódni, hogy problémát okozzon. Ha már zörgősre száradt a levél, abból abszolút nem jön ki már semmi.
Utána persze alaposan moss kezet!
De ha szabad kézzel nem akarod, akkor ott van a gumikesztyű is :D
csikostöttös
(ildiko, 2009.09.29 08:50)hogy kell le levezni az elszaradt növenyek levelet ha a növeny mergezö!
mhzs70@freemail.hu
(MARTONNÉ HIDEG ZSUZSANNA, 2009.10.26 10:47)